När man ska ta reda på hur mycket av något kostar, till exempel ost som i exemplet nedan, då måste man först ta reda på vilket "kilopriset" är. Med det menas hur mycket ett kilogram (kg) kostar utav produkten. Vi fick veta att 0,5 kg kostar 40 kr. Då kostar 1 kg dubbelt så mycket, eftersom 0,5x2=1.
Eller ännu hellre utföra operationen som gör att vi får fram det vi söker: "priset per kg" pris/kg, det betyder att om vi dividerar priset med antal kg kommer vi att få just priset för ett kg (kr/kg).
40 kr/0,5 kg = (förläng med 10) = 400 kr/5 kg = 80 kr/kg.
När vi vet kilopriset (kr/kg) kan vi räkna ut hur mycket andra bitar av samma ost kostar.
Om man vill veta vad 2 kg kostar så multiplicerar vi 2 kg med priset för ett kg: 2x80=160 kr.
18 kg då? Samma sak där, vi multiplicerar mängden i kg med kg-priset: 18x80= 1440 kr (kanske lite onödigt mycket ost, men ändå...)
Men när vi ska ta reda på hur mycket 0,8 kg av osten kostar kan hjärnan ibland spela oss ett spratt, vi tycker att det ser svårt ut för att det är ett decimaltal med, men det är faktiskt ingen skillnad i princip. Vi gör naturligtvis samma sak!
Multiplicerar mängden i kg med priset för ett kg: 0,8x80 = 8x8 = 64 kr. Bra va?
Då gör vi likadant när vi ska räkna ut vad 0,3 kg kostar: 0,3x80 = 3x8 = 24 kr
Ett annat sätt som fungerar när man ska räkna ut tiondelar eller hundradelar av något är att just dela in dem i de små enheterna först och sedan multiplicera med så många bitar utav delarna man skulle ha. Det skulle kunna se ut så här:
Vad kostar 0,8 kg om kg-priset är 80 kr? 0,8 kg är 8 tiondelar av ett kg. En tiondel av priset får man om man dividerar kg-priset med 10. 80 kr/10= 8 kr per 0,1 kg. Alltså kostar 100 g (1hg) av osten 8 kr. 0,8 kg är 8 tiondelar av ett kg, eller 8 hg. Alltså multiplicerar vi 8 kr med 8 och får 64 kr.
Om vi vill veta vad 20 gram (0,020 kg) av en bit Parmesanost med kg-priset 325 kr kostar så kan vi börja med att dividera 325 kr med 1000 för att få fram priset för 1 gram.
325/1000 = 0,325 kr. 1 g kostar 0,325 kr.
Multiplicera med 20 för att få veta vad 20-gramsbiten kostar: 0,325x20 = 3,25x2 = 6,50 kr.
Svar: 20 g Parmesan kostar 6,50 kr om priset är 325 kr/kg.
Eller så gör du som vi gjort tidigare: mängden uttryckt i kg x pris/kg:
0,02 x 325 = 0,2 x 32,5 = 2 x 3,25 = 6,50 kr!
0,02 x 325 = 0,2 x 32,5 = 2 x 3,25 = 6,50 kr!
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar